Ruční zpracování příze Merino

Zpracovávám rovněž vlnu z našich oveček a tam je proces zpracování podstatně delší a náročnější. Nejdříve musím vlnu přetřídit podle kvality, vyřadit silně znečištěnou vlnu a krátká vlákna, která by se obtížně spřádala.

Po vyprání vlny se vlna suší venku ale ne na přímém slunci. Když je vlna dobře vysušená, nastává čechrání. Je to proces, při kterém se ručně od sebe oddělují jednotlivá vlákna a musí se odstranit drobné nečistoty, kousky sena, semínka z trávy a podobně. Čím důkladněji se vlna načechrá tím méně náročnější je česání vlny.

Na česání vlny se používají buď speciální kartáče, tzv. krample, nebo bubnové česačky. Poučívám rotační bubnovou česačku, která česání vlny velmi urychlí a dá se také využít na melirování a kombinování různých barev při následném předení.

Po důkladném vyčesání vlny, kdy se vlákna vlny srovnají do jednoho směru je vlna připravená na předení. Vlnu jsem začínala příst na kolovrátku po babičece a po čase jsem si pořídila nový kolovrátek, který má větší průměr kola a kuličková ložiska, proto je o poznání výkonnější.

Z této vlny pletu vesty, svetry a hrubé zimní ponožky.

Ruční zpracování vlny Merino

Vlnu Merinů nakupuji již zpracovanou do česanců, kterou následovně předu na kolovrátku a poté nastává barvení vlny.

Používám barvy jak přírodní, tak speciální barvy na vlnu. Poté se vlna suší se zátěží aby se vyrovnaly zákruty způsobené předením vlny. Po usušení vlnu navíjím na navíječi příze do klubek a nastává fáze pletení zimních čepice.
Předení vlny Merino
Po upletení čepice ještě po úvaze doplsťuji různé motivy a kuličky či dredy na dozdobení.

Vlna a její klady

Výrobky z ovčí vlny obsahují množství lanolínu – vlnotuku (cca 0,1 %), který obaluje každý vlas vlny.
Chrání ho tak před znečištěním bakteriemi a jinými mikroorganismy, čímž se výrazně podílí na jeho regeneraci označované často jako samočisticí efekt vlny.
Lanolín zároveň snižuje křehkost a lámavost vlasu a tím snižuje prašnost. Lanolín má uklidňující účinky na pokožku, zjemňuje ji a působí protizánětlivě.
Proto se lanolín hojně používá v kosmetice. Lanolín účinkuje i přes pokožku a tak snižuje revmatické bolesti, uklidňuje celé tělo.

Vlněné výrobky jsou dnes opět samozřejmou součástí našeho života s vysokými požadavky na zdravý životní styl, regeneraci těla a funkčnost materiálu.
Pletené vlněné zimní čepice Merino

Výstava pletených zimních doplňků


ET ručně pletené svetry, šály, zimní čepice, rukavice, plstěné zimní módní doplňky, prodej příze, ovčí vlna Merino

Prodej výrobků z ručně předené, barvené a pletené vlněné příze, ovčí vlna Merino
Ovčí vlna, pletená příze Merino, zimní módní doplňky, ET nekonvenční móda